طراحی خانه کوچک

طراحی خانه کوچک

“طراحی خانه کوچک و سفارشی برای کوهنوردی و اسکی”

والدمن شغلی پشت میزی داشت که از آن متنفر بود وی پس از مدتی تصمیم گرفت به مرخصی برود و با دوچرخه اش دور تا دور کالیفرنیا را سفر کند. در این مدت در خانه های کوچکی اقامت کرد. بعد از پایان دوره مرخصی به طور جدی به این فکر افتاد که چطور می تواند از این شغل کناره گیری کرده، کاری برای خود راه انداخته و خوشحال تر باشد. در اولین مرحله باید مخارجش را کاهش می داد. او در یک خانه ۳ طبقه با ۳ اتاق خواب با ۲ فرد دیگر زندگی می کرد. نقل مکان به خانه ای کوچک تر به معنی کرایه کمتر بود. همچنین به معنی داشتن وسایل کمتر هم بود. او می گوید : “در آن زمان سن زیادی نداشتم و تنها ۷ سال بود که از دوران دانشگاه تنها زندگی می کردم اما از حجم وسایلم تعجب می کردم”. در همین زمان بود که ایده طراحی خانه کوچک به ذهنش رسید. اگر خانه خود را پشت یک تریلر می ساخت نیاز به هیچ مجوزی نداشت. می توانست آن را در ملک یکی از اقوام پارک کرده و مالیات ملکی نپردازد. با هزینه تنها ۱۰۰ دلار در ماه برای قبوض می توانست با پول کمی زندگی را بگذراند. همان موقع بود که والدمن در یک وبلاگ پستی درباره ساخت خانه کوچک دید و انگیزه شروع پیدا کرد.

وی شروع به پس انداز کرد و وسایلش را بخشید، از جمله لباس هایی که هرگز نمی پوشید و کتاب هایی که خوانده بود. وی در ابتدا نقشه ساختمان تهیه نمود که با آن یک خانه کوچک بسازد، این پلان ها را به یکی از دوستان معمارش نشان داد. او گفت که می تواند طراحی ویلا خیلی بهتری انجام بدهد. پس این تیم دو نفره شروع به طراحی خانه کوچک و سفارشی از پایه کردند.
این خانه روی تریلری در ابعاد ۲۲×۷ فوتی در شهر ورمانت ساخته شده. از آنجا که روی چرخ قرار دارد ابعاد آن توسط قوانین این شهر وضع شده. نتوانستند ارتفاع آن را بیش از ۶/۱۲ فوت بسازند، حداکثر ارتفاع برای گذر از پل، زیرگذر و کابل های برق. والدمن خانه کوچک خود را در ملک یکی از اقوامش پارک می کند و در ازای این لطف، چمن ها را کوتاه کرده و راه ورودی آن را با ماشین برف روب تمیز می کند. اغلب سال را در این خانه با نامزدش زندگی می کند، اَن کارپنتر، که خانه ای تفریحی در نزدیکی تریلر دارد و بعضی اوقات در آن اقامت دارند. دوش حمام و سینک به ۱ سیستم مخزن آب متصل است، کابل برقی از آن خارج شده و به ۱ گاراژ داخل ملک منتهی می شود که به خانه برق می رساند. در طراحی خانه کوچک چوبی تعداد زیادی پنجره و ساختاری غیرقابل نفوذ به کار رفته که عملکرد آن در فصول سرد مشخص می شود. در ایوان کوچک جلوی خانه نیمکتی قرار دارد که به این زوج اجازه می دهد روی آن نشسته و کفش های کوهنوردی یا پیاده روی در برف خود را دربیاورند. زیر نیمکت محل نگهداری وسایل تعبیه شده.

طراحی خانه کوچک
طراحی خانه کوچک تمرینی برای زندگی کاربردی و بهینه است.

یک تخت جمع شو در طرف چپ قرار دارد که زیر آن وسایل نگهداری می شود. میز تاشوی طرف راست به عنوان میز کار و غذاخوری هم استفاده می شود. نردبان جمع شویی که می بینید به اتاق خوابی منتهی می شود که هر طرف آن گنجه های مخصوص لباس هر فرد قرار دارد. آشپزخانه کوچک زیر این اتاق ۱ اجاق گاز، یخچال و سینک دارد. در انتهای خانه در سمت چپ ۱ حمام و ۱ توالت کمپوستی در سمت راست قرار دارد. درب کشویی این بخش را از باقی خانه جدا می کند. چیزی که در تصویر دیده نمی شود اتاق زیرشیروانی دیگری بالای درب ورودی است که محل نگهداری وسایلی مثل کوله پشتی، لوازم اسکی، کتاب و چمدان می باشد. در هر گوشه و کنار سوالات زیادی وجود داشت که ایتان باید درباره آن ها تصمیم می گرفت.

طراحی خانه ویلایی کوچک
مقدار مصرف دیوار گچی در طراحی این خانه نزدیک به صفر است. به جای آن از تخته چوب های باکیفیت درخت کاج شرقی برای پوشاندن داخل خانه استفاده شده. بعضی از این تخته ها نمک سود شده اند، بعضی دوغاب مثل اتاق خوابی که در زیر می بینید. باقی چوب ها رنگ یا لکه دار شده اند.

والدمن و دوست معمار او برای جنس موردنظر حمام تحقیقات زیادی کردند. کاشی هنگام قرار دادن خانه روی تریلر می شکست پس جای بحث نداشت. والدمن از حمام های آماده پلاستیکی در بازار خوشش نمی آمد. می خواست فلز به کار ببرد که نامزد پرستارش او را منصرف کرد. به گفته والدمن نامزدش دوست نداشت موقع دوش گرفتم یاد کار در بیمارستان بیافتد. سرانجام معمار پروژه به فکر استفاده از ورقه های مسی افتاد. توالت این خانه ۱ کاسه کمپوستی از خاک اره است. بعد از هر بار استفاده روی آن کمی خاک اره یا هر ماده ارگانیک دیگری می ریزند و محتویات آن همراه با زباله های آشپزخانه به چاله کمپوستی که ۱۰۰ فوت از خانه فاصله دارد ریخته می شود.


این خانه که بیشتر به یک کلبه سنتی شباهت دارد، بیشتر حالت روستایی دارد تا دورافتاده. با اینکه این زوج خانه های اطراف را نمی بینند اما تعدادی در اطراف آن ها هست. با اتومبیل ۱۰ دقیقه تا فروشگاه مواد غذایی فاصله دارند. دور تا دور خانه را تپه های غلتان و زیبا و کوه های مرتفع پوشانده. اماکن زیادی برای کوهنوردی و اسکی و درخت های فراوانی وجود دارد. والدمن می گوید : “تمام ویژگی های محبوب ما در ورمانت درست جلوی درب خانه قابل دیدن است”. او این پروژه را با تصمیم طراحی خانه کوچک شروع کرد اما به سرعت متوجه شد نیاز به کمک دارد. “اگر تا به حال چنین کاری نکرده باشید و سعی کنید همزمان دیگر ابعاد زندگی مثل کار و مسئولیت های دیگر را هم رسیدگی کنید، حجم زیادی از کار برای انجام دادن وجود دارد”. او ۱ نجار بومی استخدام کرد، او را سر هر پروژه قرار می داد و ۱ هفته بعد برای شروع پروژه بعدی به او سر می زد. ساخت این خانه ۱ سال و ۳ ماه طول کشید. تخمین هزینه های آن به ۱۲ هزار دلار دستمزد و ۳۰ هزار دلار مصالح رسیده.
مثل بسیاری دیگر از صاحبان خانه های کوچک، والدمن هم مراقب وسایلی که به خانه می آورد هست. او می گوید : “حالا دیگر ظریف تر عمل می کنم. اگر هدیه ای به دستم برسد آن را مستقیم به خانه نمی آورم تا برای آن جا پیدا کنم. اگر بدانم جایی برای آن در خانه ندارم بلافاصله آن را به فروشگاه پس می دهم یا به کسی می بخشم”. یخچال او کوچک است پس مرتب در حال خرید است و اقلام کمتری خریداری می کند. به جای خرید اجناسی که ماه ها در فریزر می مانند، میوه و سبزیجات تازه مصرف می کند.

“چند سخن از سادگی”

خانه های امروزه ما به قدری لوکس و تجملاتی شده که اجدادمان هنگام زندگی در کلبه های بدوی، به خواب خود هم نمی دیدند. کار معماری بیشتر توسط مسائل اقتصادی محدود می شود تا با مسائل فیزیکی، آب و هوا کمتر روی آن تاثیر دارد تا تصورات. اگر بتوانیم چیزی را تصور کنیم، می توانیم بسازیم. اما اگر تاثیرات قبلی آب و هوا مثل دما و بارش، در تکنولوژی جدید ساختمان ها و مصالح بی ارتباط تر از همیشه باشند، چه چیزی به خانه های ما شکل می دهد؟ چطور می توانیم قابلیت های طراحی را به خدمت نیازمان برای سرپناه دربیاوریم؟
با ساده ترین ابزار ممکن.
سادگی یعنی هیچ چیزی بیش از حد نیاز ساخته نشود.

سادگی برای زندگی فضا ایجاد می کند، نه برای وسایل.
سادگی معقولانه است.
سادگی به هنر …
… و ابزار ارزش می دهد.

سادگی افراط ندارد.
سادگی انعکاس ایجاد می کند.
سادگی بی زحمت است.
سادگی سودمند است.

سادگی به زحمات ریز …
… ارزش زیادی می نهد.
سادگی مطمئن …
… و راحت است.


سادگی با نور مثل یک دوست رفتار می کند.


سادگی ما را به محیط متصل می کند.
سادگی پایدار است.
سادگی ارزان …
… و زیرکانه است.
سادگی کسل کننده …
… یا بدریخت نیست.

سادگی متفاوت است.
سادگی خانه را فرا می خواند …
… و از پیچیدگی زندگی حمایت می کند.
سادگی عمیق و پرمعنی است.

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “طراحی خانه کوچک”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *