رنگ‌ در دکوراسیون مراکز درمانی(قسمت دوم)

hospital.jpg4 دکوراسیو بیمارستان
در قسمت قبل درخصوص تاثیر رنگ‌ها بر مراکز درمانی و بیمارستانی صحبت کردیم و اینکه می‌توان محدودیت‌های پیشین را از بین برد و بسته به نوع خدمات و مرکز درمانی، از تمام رنگ‌ها استفاده کرد. حال درخصوص اثرات رنگ‌ها در بیماران شرحی می‌دهیم:
رنگ سفید:  رنگ سفید مظهر پاکی و معصومیت است. رنگ رهایی، رنگ شفافیت و یکرنگی، رنگ سفید محیط‌های کوچک‌تر را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. رنگ سفید به بیماران حس امنیت می‌دهد.
رنگ زرد: رنگ زرد، رنگ هوشمندی است، رنگ گرمی است و اشتها را افزایش می‌دهد. نگاه کردن طولانی به آن باعث زودرنجی و عصبانیت می‌شود. این رنگ را در جایی که در دید طولانی مدت بیماران است قرار ندهید. این رنگ انتخاب مناسبی برای دکوراسیون سالن غذاخوری مراکز درمانی و بیمارستان هاست.
رنگ نارنجی: این رنگ، رنگ گرمی است. سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و به شدت انرژی‌زاست. برای محیط‌های انتظار و کسالت‌آور مناسب است ، جایی که بیماران نیاز به انرژی و روحیه دارند.
رنگ قرمز: این رنگ، رنگ شور و هیجان است. احساسات را برمی‌انگیزد. در استفاده از این رنگ باید احتیاط کرد و از استفاده این رنگ در دکوراسیون مراکز مغز و اعصاب باید اجتناب کرد.
رنگ صورتی: این رنگ، ظریف، ملایم و نشانه آرامش است اما استفاده گسترده از آن، بی‌قراری را به همراه می‌آورد.از این رنگ در مقیاس کم و با ترکیب با رنگ‌های خنثی استفاده کنید.
رنگ آبی: از رنگ‌های سرد است. فشار و هیجان را کاهش می‌دهد در برخی افراد حس کسلی و رخوت و بی‌حوصلگی ایجاد می‌کند. اشتها را کاهش می‌دهد. برای ورودی‌های اورژانس و اتاق عمل بسیار رنگ مناسبی است.
در قسمت بعد به شرح تاثیر باقی رنگ‌ها می‌پردازیم.

رنگ سبز: این رنگ در دایره رنگ‌های سرد است، اما با وجود سردی، رنگی نشاط‌آور و سرزنده است. این رنگ نشان حیات و شور زندگی و جوانی است. استرس را کاهش می‌دهد و خستگی چشمان را به شدت کم می‌کند. از این رنگ در اتاق‌های عمل استفاده می‌شود، زیرا این اتاق به شدت نیاز به آرامش دارد و این رنگ باعث کاهش استرس و خستگی چشم می‌شود و قدرت تفکیک رنگ‌ها را به چشم می‌دهد.
رنگ ارغوانی: این رنگ از ترکیب رنگ‌ها حاصل می‌شود، رنگی است که در طبیعت کمتر یافت می‌شود. سمبل، دارایی، عقل و هوش و وفاداری است. از این رنگ در بیمارستان‌ها به ندرت استفاده می‌شود. اما از این رنگ می‌توان در مراکز زیبایی و اطفال بهره برد.
رنگ قهوه‌ای: رنگ قهوه‌ای نشان صلابت و بزرگی است و حس قدرت و توانایی را منتقل می‌کند. تاثیر این رنگ می‌تواند در زمان‌های مختلف، متفاوت باشد و بعضا حس تنهایی و عزلت را نیز منتقل کند. در این رنگ در دکوراسیون مراکز درمانی و بیمارستان‌ها کمتر استفاده می‌شود مگر در طیف کم‌رنگ آن، آن هم در ترکیب با برخی رنگ‌های هماهنگ.
رنگ سیاه: این رنگ در فرهنگ‌های متفاوت، معانی متفاوتی دارد. در برخی فرهنگ‌ها نشانه ترس، وحشت و هراس است، ‌در برخی نشانه غم و عزا و در برخی نشانه قدرت و ابهت. اما از این رنگ در دکوراسیون مراکز درمانی و بیمارستان‌ها اصلا نباید استفاده کرد مگر در دکوراسیون داخلی برخی درمانگاه ها یا بیمارستان ها در مقیاس کم و بسته به نوع خدماتی که ارائه می دهند، زیرا رنگ کسل‌کننده و ناامیدکننده‌ای در آن فضا به شمار می‌آید.
رنگ خاکستری: این رنگ یکی از بهترین انتخاب‌ها در دکوراسیون مراکز درمانی است. زیرا رنگی خنثی و بینابین است و تاثیر شادی مفرط یا غم مفرط ندارد، یعنی نه شادی‌آور است نه غم‌افزا. این رنگ،  انتخاب بسیار مناسبی است.

مطالب مشابه...

0 افکار در “رنگ‌ در دکوراسیون مراکز درمانی(قسمت دوم)”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *