دکوراسیون منزل به سبک اسپانیایی

“دکوراسیون منزل به سبک اسپانیایی ، پر از رنگ و طراوت”

گالیانا یانگر می دانست خانه اش در جنوب شهر سان آنتونیوی تگزاس که متعلق به دهه ۱۹۲۰ است، باید از پایه ویران شود اما سال های سال به این مساله بی توجهی کرد. او سرانجام به این خانه قدیمی سر و دستی کشید و در ابتدا اقدام به بازسازی و طراحی دکوراسیون منزل به سبک اسپانیایی نمود، اکنون این خانه پر از رنگ و روی شیطنت شده که ویژگی های اصیل آن را بیشتر در معرض دید قرار می دهد. این زن همراه پسر ۱۲ ساله خود گری و ۲ سگش در این خانه زندگی می کند. این خانه ۲۷۰ متر مربع مساحت دارد، ۳ اتاق خواب و ۳ حمام دارد.

به گفته خود یانگر یکی از ویژگی های محبوب او در این خانه، کارایی آن برای او و پسرش است. او می گوید : “من ابتدا به فضا و توقعاتم از آن فکر می کنم و سپس ویژگی ها را پیدا می کنم. معمولا قبل از عمل همه گزینه ها را به دقت بررسی می کنم. بعد اطمینان حاصل می کنم که تصمیمات نهایی ام به خوبی گویای ماجرا باشند”. بعد از رنگ آمیزی دوباره داخلی و کفپوش دوباره زمین یانگر برای دکوراسیون داخلی خانه از پالت رنگی شاد و تند و تزئینات رنگارنگ استفاده کرد. او تعریف می کند : “یک بار یکی از دوستانم به من گفت خانه ام شبیه یک شیرینی خوشمزه است. همیشه از این حرف خوشم می آمد. این تعریف من را به یاد خوردن یک شیرینی بزرگ صورتی در پاریس می اندازد، کسی هست که از این تصور لذت نبرد؟” کتابخانه از کتاب و لوازم متفرقی که یانگر در طول سال ها جمع آوری کرده پر است مثل کتاب های طراحی، گوی شیشه ای، تک شاخ برنجی، تیغ جوجه تیغی، کفش های کودکی برنز پسرش و تعدادی ماسک شخصیت های مکزیکی. یانگر می گوید : “از گشتن و یافتن لذت می برم. محبوب ترین وسایلم را در غیرمنتظره ترین زمان و مکان پیدا کردم.”

او همچنین می گوید : “استفاده از خصیصه کارایی یکی از فلسفه های طراحی داخلی من است. دوست دارم توسط یادآورهای سبک بال و رها که به من روحیه می دهند محاصره شوم. اگر ممکن باشد ترجیح می دهم در سرزمین آبنبات و شکلات زندگی کنم”. همانطور که روی این میز عسلی می بینید، لوازم تزئینی سبک سرانه مثل دندان مصنوعی جعبه ای و شاخه های سبیل دار در همه جا به چشم می خورد.

از آنجا که طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه به او اجازه گسترش مساحت را نداد، بدون دست زدن به نقشه ساختمان توانست فضا و کارایی آن را متحول کند. برای بزرگ تر نشان دادن محیط آشپزخانه، دیواری از پنجره اضافه کرد تا تمام روز نور طبیعی وارد شود. نور زیاد و رنگ های شاد استفاده شده در آشپزخانه به بزرگ نشان دادن آن کمک کرده و چندین آثار هنری وجود را به چشم می آورد. یکی از این آثار ماهی قزل آلای قرمزی است که توسط پدربزرگ پدری یانگر صید شده و به نظر او نوع متفاوتی از هنر است. این ماهی و تابلوی دیواری بزرگ، رنگ های تند اتاق های کناری را عبور می دهند. یانگر در ابتدا قصد داشت از سنگ مرمر برای روی کابینت ها استفاده کند اما پشیمان شد چون عقیده داشت این سنگ طاقت سر به هوایی های آن ها را در آشپزخانه نخواهد داشت. به جای آن از گرانیت سفید و طوسی استفاده کرد که به نوعی شبیه مرمر است. او می گوید : “با انتخاب این گزینه دیگر مجبور نیستم نگران لکه یا نگهداری مداوم آن باشم، از هر ۲ طرف سود می برم”. این یکی از دو آشپزخانه خانه در زمانی بود که یانگر خانه را خرید. آشپزخانه اصلی در طبقه اول قرار داشت که یانگر آن را تبدیل به سومین حمام کرده. او گفته که یکی از چالش های بازسازی منزل ، به حداکثر رساندن فضای نگهداری و همزمان حفظ فضای دلباز محیط بوده. دیوار روبروی پنجره ها برای تامین بیشتری فضای نگهداری تعیین شده چون کابینت های فوقانی آن تا سقف پیش رفته.

مادر یانگر در سبک و مدل سلیقه خوبی دارد و به او یاد داده چطور پتانسیل فضا را ببیند و درک کند. او در خانه های بی عیب و نقصی بزرگ شده و به گفته خودش مادر او در ساخت چیزهای عالی و بدون نقص اما همزمان کارآمد استاد است. او در این مورد به مادر و مادربزرگش افتخار می کند که به راحتی زیبایی و کاربرد را ترکیب می کنند. اتاق غذاخوری در شاهنشینی قرار دارد که توسط برج گردان ساخته شده و بخشی از معماری داخلی خانه است. یک میز غذاخوری سفارشی با رویه آینه و صندلی های قدیمی در آن قرار گرفته. یانگر می گوید : “مادربزرگ مادری من خیلی خوش سلیقه بود. از رنگ نمی ترسید. در اتاق غذاخوری فیروزه ای او صندلی های چرمی صورتی تیره پر شده بود، او استعداد خاصی داشت. همچنین هنر میزبانی و سرگرم کردن مهمان را هم درک می کرد.”

وضعیت و شرایط خانه موقعی که یانگر آن را خرید طوری بود که مجبور شد هر ۳ حمام و توالت را از پایه خراب کند تا بتواند آزادانه به شکل گیری و ساخت دوباره آن ها فکر کند. او قصد داشته کاری کند که حمام ها اصالت خانه را حفظ کنند، انگار که همیشه در همین جا و به همین شکل بوده اند. حمامی که در زیر دیده می شود در راهروی طبقه بالا قرار دارد و حمام مشترک مهمان و پسر یانگر محسوب می شود و تنها وان موجود در خانه را در خود جای داده. استفاده از پالت رنگ حرفه ای و پرداخت گری های دقیق و متناسب به حمام کمک کرده هر ۲ کارایی خود را به خوبی انجام دهد. طرح کاشی ترکیه ای به طراحی یانگر الهام بخشیده. کف حمام از کاشی بتنی با طرح سفارشی پوشیده شده.

دکوراسیون منزل به سبک اسپانیایی

اتاق خوب پسر ۱۲ ساله او رنگ های خنثی و حجم زیادی فضای نگهداری وسایل دارد. پس زمینه سفید کمک کرده این فضا همراه با گری بزرگ شود و بدون نیاز به طراحی دوباره، خود را با نیازهای متغیر او به فضای نگهداری وفق بدهد. قفسه های سفارشی توکار لوازم او را مرتب و منظم نگه می دارد.

دکوراسیون اتاق خواب اصلی خانه از رنگ های شاد و متنوع تشکیل شده مثل پرده های صورتی روشن، میز کنار تخت سبز لیمویی و لوستری که توسط روتختی های عمدتا سفید و دیوارهای سفید به چشم می آید. پروژه دکوراسیون منزل به سبک اسپانیایی یانگر به نظر او همچنان ادامه دارد اما به این معنی نیست که مدام همه چیز را تغییر بدهد. او به همه چیز به چشم یک وسیله با دوره ۱۰ ساله نگاه می کند و هر چیزی که ۱۰ سال با آن زندگی کرده باید تعویض شود. او عقیده دارد این تغییرات می توانند کوچک باشند اما تاثیر زیادی داشته باشند مثل رومبلی جدید، رنگ آمیزی دیوارها و تعویض کوسن و بالش ها یا چراغ ها.

دکوراسیون داخلی حمام اصلی خانه موقر و زیباست. رنگ ها در ساده ترین حد ممکن نگه داشته شده اند اما باقی لوازم مانند چراغ های بالای کابینت ها تاثیر زیادی دارند. در این حمام از سنگ مرمر کارارا استفاده شده. یانگر عقیده دارد : “مشکی، طوسی و سفید ترکیب رنگی است که در هر حمامی، به خصوص حمام خانه ای تاریخی متعلق به دهه ۱۹۲۰ یا ۱۹۳۰ می باشد نتیجه خوبی دارد. کهنه نمی شود.” کابینت های بالاتر از زمین و یک سینی جالباسی کروم با حفظ سبکی و راحتی وسایل، به متانت محیط می افزاید.

موزائیک کف انباری خانه از همان ابتدا دست نخورده باقی مانده. یانگر تصمیم داشت موقع بازسازی منزل از آن استفاده کند. او این انباری را تبدیل به یک سوئیت مهمان بزرگ کرد. یک عدد صندلی، میز آرایش و ۲ صندلی عثمانی، راحتی سنتی مهمان را فراهم می کنند.

حمام طبقه پایین قبلا آشپزخانه بوده، یانگر بعد از بازسازی منزل شومینه این اتاق را حفظ کرده. سپس به کمک کاشی و رنگ های منتخب خود اتاق را به یک فضای مکزیکی مدرن تبدیل کرد. به گفته خود او با کاشی کردن دیوارها ظاهری شلوغ ولی همچنان ساده و تمیز ایجاد کرد. در هنر مردمی مکزیکی پرنده های آبی و سفید متداول به چشم می خورد پس این کاشی ها یک انتخاب طبیعی بوده. زمین بتنی با رنگ نارنجی همزمان زیبا و محکم است. همچنین انتقال چشمی آسانی از کاشی های موزائیک به اتاق مجاور ایجاد می کند. یانگر گفته که تنها ترکیب چند رنگ شاد مهم نیست، نارنجی مکمل رنگ آبی است پس منطقی به نظر می رسد.

سبک اسپانیایی

در دکوراسیون نشیمن طبقه پایین قفسه های توکار رنگی، یک کاناپه دنج، یک تلویزیون بزرگ و یک میز فوتبال دستی به کار رفته تا پسر یانگر با دوستان خود در آن جمع شده و تفریح کنند. این اتاق همچنین چندین اثر هنری رنگارنگ را شامل می شود. به گفته یانگر آثار این هنرمند همیشه رنگی، با حس و شیطنت همراه بوده. یانگر همچنین در این اتاق یک کوسن سفارشی و چندین کوسن با طرح های عثمانی قرار داده. البته یانگر آثار هنری مختلف دیگری هم جمع آوری می کند که در اتاق به چشم می خورد. او می گوید : “اثر هنر نباید حتما گران قیمت باشد، فقط باید برای من جذاب باشد. اگر از اثری خوشم بیاید و جایی برای آن پیدا کنم، دلیل کافی برای خرید آن دارم، البته همیشه یک جایی برای خریدهایم پیدا می کنم”. یانگر در رشته روابط عمومی تحصیل کرده و قبلا صاحب یک بوتیک زنانه بوده. در دوران رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ فروشگاه خود را تعطیل کرد و زمان بیشتری برای بازسازی منزل خود صرف کرد. او تا حدی از این پروژه لذت برد که یک شرکت طراحی دکوراسیون داخلی تاسیس کرد تا در  دکوراسیون منزل به سبک اسپانیایی به مشتری ها کمک کند.


وقتی یانگر این خانه را خرید، بخشی از نمای ساختمان پشت درخت های هرس نشده و گل و گیاه گم شده بود و نیاز مبرمی به رنگ آمیزی داشت. بعد از هرس درخت بزرگ و دیگر گیاهان، مناره های سمت چپ و راست در ورودی پدیدار شدند. تغییر و تحولات دیگر در نمای ساختمان ایجاد شد مثل رنگ آمیزی، تعویض پنجره ها و کاشی کردن ۲ پله انتهایی برای افزایش جذابیت راه ورودی خانه.

 

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “دکوراسیون منزل به سبک اسپانیایی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *