دکوراسیون اتاق خواب کوچک

طرح اتاق خواب

“از فضای کوچک اتاق خواب خود بهترین استفاده را ببرید”

طراحی اتاق خواب نباید حتما کاربردی باشد تا عملکرد مناسبی داشته باشد. با این راهکارها می توانید اتاق خواب کوچک خود را به فضایی زیبا تبدیل کنید.
اتاق خواب باید پناهگاه و محراب مقدس شما باشد، فضایی کافی برای نگهداری وسایل شخصی داشته باشد و همچنان برای شما آرامش به ارمغان بیاورد، جایی که بتوانید با خیال راحت بنشینید، در رویاهای خود غرق شوید و بیشترین احساس راحتی را در آن داشته باشید. اما اگر اتاق خواب شما کوچک باشد، ساخت فضایی که همه این کارها را همزمان انجام بدهد چالش برانگیز است. در بیشتر اوقات نیاز به فضای کافی و عملکرد مناسب اتاق به نیاز زیبایی و دکوراسیون غلبه می کند. نتیجه آن یک اتاق خواب به هم ریخته، تاریک و غیر دوست داشتنی است. راهکارهای زیادی وجود دارد که به وسیله آن ها می توانید از اتاق خواب خود نه تنها عملکرد خوبی ببینید، بلکه آن را شیک و زیبا دکور کنید. این ۷ راه حلی که ما در دکوراسیون اتاق خواب ارائه می دهیم مشکلات فضاهای تنگ و کوچک را حل کرده و بدون زیر پا گذاشتن ارزش طراحی و زیبایی، عملکرد اتاق را بالا می برد.
از سقف آویزان کنید!
سطح خالی در یک اتاق خواب کوچک کم پیدا می شود پس باید خلاقیت داشته باشید و به یک سطحی که معمولا نادیده گرفته می شود پناه ببرید : سقف. لوازم تزئینی آویزی نه تنها فضای کف و پایین اتاق را خلوت می کند بلکه سقف را هم چشمگیر می کند و باعث می شود فضای اتاق بزرگ تر به نظر برسد. به جای لامپ و آباژور رومیزی کنار تخت، از لامپ های آویز سقفی استفاده کنید که با یک خط عمودی سر و ته فضای کف اتاق را خلوت می کند. نور بیشتری به محیط می دهد، فضا را منظم تر و قشنگ تر نشان می دهد.
چراغ های آویز سقفی مدل و اندازه های مختلفی دارند، از گوی های شیشه ای ساده گرفته تا کریستال های ظریف، و برای تبدیل یک اتاق خواب معمولی به یک فضای فوق العاده خاص و رویایی راهی بی نظیر محسوب می شوند. این روش را در پرده ها هم می توانید به کار ببرید، به جای آویزان کردن پرده از بالای پنجره، آن ها را از سقف آویزان کنید. ریل پرده ها معمولا انعطاف پذیر هستند پس آن ها را به پشت بچرخانید و روی سقف نصب کنید. خطوط عمودی و طول پرده باعث می شود ارتفاع سقف بیشتر و اتاق بزرگ تر به نظر برسد. در تصویر زیر می بینید که طراح دکوراسیون خانه ، نه تنها پرده را از سقف آویزان کرده بلکه سقف را همرنگ پرده درآورده و به این اتاق کوچک جاذبه ای پرشکوه داده.

دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب ایرانی
روی دیوار رها کنید!
در دکوراسیون یک اتاق خواب کوچک که مبلمان بیشتر حجم آن را گرفته، یک راه موثر برای دلباز نشان دادن محیط قرار دادن برخی وسایل روی دیوار است. این کار مبلمان را در دیوار گم می کند و اتاق را خلوت می کند. فضاهای نگهداری وسایل مثل میزهای کنار تختی با کشو یا حتی کمدهای کوچک هم می توانند روی دیوار نصب شوند تا زیر آن ها یک فضا برای قرار دادن کفش یا یک سبد پر از وسایل دم دستی ایجاد شود. اگر برای نصب این اسباب روی دیوار از متخصص کمک نمی گیرید حداقل با یکی از آن ها مشورت کنید. باید مطمئن شوید که دیوار تحمل وزن این وسیله را دارد و از ابزار مناسبی استفاده می کنید. برای نصب کنسول های لوازم صوتی تصویری از فضای خالی روی دیوار استفاده کنید، کوچک بودن آن ها در اتاق خواب های کم جا به کار می آید. به علاوه کابینت قفسه هایشان برای نگهداری لباس و کفش عالی است.

دکوراسیون فضای خواب

دیوار تخت خود را منحصر به فرد کنید!
دیوار پشت تخت خود را تبدیل به زیباترین نقطه اتاق خواب کنید. این کار در دکوراسیون اتاق خواب کوچک روشی کاربردی محسوب می شود چون اتاق را صاحب سبک و مدل می کند و توجه را از کوچکی اتاق به طراحی دیوار معطوف می کند. روش های متنوعی برای این کار وجود دارد، نقاشی دیواری، رنگ آمیزی طرح دار و حتی کاغذ دیواری، همگی روش های مقرون به صرفه ای هستند. می توانید یک گالری کوچک بالای تخت بزنید، یا حتی یک تخته ساده نمایش بدهید. اگر یک تخته غیرمعمول می خواهید از المان های طراحی استفاده کنید که در اتاق خواب استفاده نمی شود. کرکره چوبی رنگ شده، یک جداکننده دیوار که به پهنا می خوابد و روی دیوار وصل می شود، یا یک پنل آهنی پر زرق و برق با یک رنگ شاد و تند. فراموش نکنید جلوی این تخته بالش های بزرگ بگذارید یا پنل را در ارتفاعی آویزان کنید که به سرتان برخورد نکند.

دکوراسیون اتاق خواب جذاب

تا کنید!
بیشتر فضای با ارزش اتاق خواب را تخت اشغال می کند، پس یکی از راه های استفاده بهینه از فضای کف اتاق، تخت و مبلمان تاشو است. می توانید یک میز کار تاشو استفاده کنید که کاربرد آرایشی هم داشته باشد. یک قفسه تاشوی مخصوص کفش توی کمد دیواری نصب کنید تا از فضای محدود کف کمد بیشترین استفاده را ببرید. معمول ترین وسیله تاشوی اتاق خواب تخت خواب است. یک ایده عالی برای آپارتمان آلاچیقی یا برای اتاق خواب مهمان که به عنوان دفتر کار یا اتاق مطالعه هم استفاده می شود. اگر اتاق خوابی دارید که فضای کافی برای کمد و فضای نگهداری وسایل و همچنین تخت خواب ندارد، تخت تاشو فکر بکری است. تخت های تاشوی امروزی طراحی مناسبی دارند و بسیار راحت هستند و معمولا قفسه یا میز کار هم به همراه خود دارند. به سطح خارجی وسایل تاشو یک جزء تزئینی اضافه کنید، یه طرح رنگ آمیزی شده در پشت میز کار یا میز آرایش بسته شده توی دیوار، زیبایی تصویری اتاق را افزایش می دهد.

اتاق خواب

در مورد درها تجدید نظر کنید!
فرقی ندارد درِ کمد باشد یا اتاق خواب، برای باز و بسته شدن نیاز به فضای کافی دارند. این نیاز، گزینه های شما برای چیدمان و اندازه مبلمان و وسایل را محدود می کند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید، درهای قدیمی و تکراری را با درهای تاشو، کشویی یا جیبی عوض کنید. چون دیگر حرکت تاب داری برای باز و بسته شدن در انجام نمی شود، فضای کمتری اشغال می کنند. یک راه دیگر برای افزایش عملکرد درها، استفاده از فیلتر یا جنس بازتابنده است. در جیبی شیشه ای با رنگ روشن اتاق را دلباز می کند. اگر می خواهید فضای اتاق خواب به روز و مدرن باشد، دستگیره و قفل ها را با مدل های جدیدتر برنزی عوض کنید. حتی می توانید آن ها را با دستگیره های کمد و کشوها هماهنگ کنید تا فضا یکدست شود.

درب اتاق خواب
آینه کاری کنید!
در دکوراسیون اتاق خواب کوچک ، بهترین دوست شما آینه است. یک آینه متوسط یا تقریبا بزرگ هر جایی می تواند قرار بگیرد و هیچ قوانین و مقرراتی هم وجود ندارد. آینه را می توانید بالای کشوی لباس های خود که به دیوار وصل شده بگذارید، روی دیوار روبروی تخت بزنید یا بخشی از در کمد اتاق را آینه کنید. نه تنها اتاق را بزرگ تر جلوه می دهد بلکه نور طبیعی فضا را تشدید می کند. از آینه های متعدد کوچک و بزرگ در اشکال مختلف به عنوان یک کار هنری استفاده کنید و مثل دیوار یک گالری نمایش بدهید. یا اینکه یک آینه فوق العاده بزرگ را جلوی یک دیوار بگذارید، این کار اتاق را بسیار بزرگ تر و روشن تر نشان می دهد.

آینه اتاق خواب
یک کار چشمگیر بکنید!
هایلایت کردن یکی از اجزای چشمگیر اتاق، نه تنها سبک و مدل آن را تثبیت می کند، بلکه باعث می شود فضای محدود اتاق به چشم نیاید. پس یک تصمیم بزرگ و غیرمعمول بگیرید. می توانید دیوار پشت تخت را یک رنگ غیرعادی بزنید یا یک کاغذ دیواری از جنس grasscloth استفاده کنید. از دیگر وسایلی که می توانند همه توجه را به خود جلب کنند می توانیم به یک مبل یا صندلی خاص، یک اثر هنری بزرگ یا یک منشاء نور غیرعادی اشاره کنیم. اگر به دنبال راهی مقرون به صرفه هستید از بالش های خاص استفاده کنید. کلکسیونی از طرح و شکل هایی که از بقیه فضای اتاق متفاوت باشند هم کارساز است.  به طور مثال در یک اتاق خواب کاملا سفید می توان از تعدادی بالش با رنگ های خیلی روشن استفاده کرد. اگر اتاق و تخت رنگ تیره ای دارند، می توانید بالش های طرح دار و رنگی یا متالیک استفاده کنید.

طرح اتاق خواب

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “دکوراسیون اتاق خواب کوچک”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *