خانه سازی به سبک مدرن

“خانه سازی به سبک مدرن”

جوزف ایچلر قبل از وقوع اتفاقی غیرمنتظره در زندگی اش، به شغل عمده فروشی کره و تخم مرغ مشغول بود. او در سال ۱۹۴۳ همراه با خانواده اش از خانه ای نه چندان قابل توجه در کالیفرنیا، به حومه شهر در نزدیکی سانفرانسیسکو نقل مکان کرد. کاسبی خود را به فروش گذاشته بود و تا زمانی که شغل بعدی خود را پیدا کند نیاز به خانه اجاره ای کوتاه مدت داشت. خانه ای که انتخاب کرد در سال ۱۹۴۰ توسط فرانک لوید رایت با خانه سازی به سبک مدرن برای خانواده دیگری طراحی شده بود و یکی از خانه های “آمریکایی” آن زمان بود. این اصطلاحی بود که این معمار به خانه های سفارشی خود که برای طبقه متوسط طراحی می شد و ابعاد متوسطی هم داشت اختصاص می داد. خانواده ایچلر ۲ سال در این خانه زندگی کردند تا زمانی که به خانواده فرانک فروخته شد. بعد از ۶ سال ایچلر شغل عمده فروشی را کنار گذاشته و شغل جدیدی در زمینه ساختمان سازی و با خانه سازی به سبک مدرن راه انداخته بود. او شرکتش را در سال ۱۹۴۹ تاسیس کرد. به نظر تصادف نمی آید. طراحی دکوراسیون داخلی خانه های او به شدت تحت تاثیر درس هایی بود که در طول مدت اقامتش در خانه اجاره ای گرفته بود. در طول ۲۰ سال بعدی در شغل تازه تاسیسش، شرکت ایچلر بیش از ۱۱ هزار خانه ساخت. خانه هایی که تا امروز به دلیل طراحی قرون وسطی ای و کیفیت مقاوم ساختار و بدنه آن متقاضیان زیادی دارد. البته خانه سازی به سبک مدرن فرانک لوید رایت مخصوص هر مشتری جداگانه به صورت سفارشی انجام می شد، اما ایچلر سری خانه های زیرمجموعه ای با ویژگی های خاصی می ساخت و برای هر طراحی مشتری پیدا می کرد. این کار، پیچ و خم جدیدی به روش خانه سازی رایت اضافه کرد تا خانه را همزمان با قیمتی معقول به متقاضیان بیشتری بفروشد.
نوآوری های رایت : فرانک لوید رایت هر خانه را برای ۱ مشتری خاص به صورت سفارشی طراحی می کرد. با این حال هرگز اجازه نداد ارزش های اصلی خانه هایش در ارتباط به طبیعت، بهینه سازی در طرح با پلان باز و اتاق خانوادگی مرکزی زیر سوال برود. این ایده ها و چیزهایی بیشتر از این ها روی خانه سازی به سبک مدرن ایچلر تاثیر گذاشت. شیشه های زمین تا سقف خانه های آمریکایی رایت باعث می شد بیش از حدی که ابعادشان اجازه می دهد بزرگ به نظر برسند. در این خانه ای که در اوهایو واقع شده شیشه ها باعث تار شدن خطوط داخل و خارج خانه شده و رو به باغی وسیع قرار گرفته اند.

خانه سازی به سبک مدرن

خانه سازی به سبک مدرن ایچلر هم شیشه های وسیعی را نمایش می دهند اگرچه او از پنل های بزرگ تر و به صرفه تر استفاده می کرده، همینطور که در خانه Marinwodd زیر می بینید. این پنجره های ثابت از شیشه های قابل تنظیم و کوچک تر خانه رایت ارزان تر هستند.

خانه سازی به سبک مدرن

خانه ای که در تصویر زیر می بینید توسط شرکت ساختمانی Genesis به سبک خانه های آمریکایی رایت ساخته شده. بامی پهن و کم شیب دارد که سایه می اندازد و تقریبا هیچ پنجره ای رو به خیابان ندارد، خانه را از زندگی شلوغ و پر استرس روزمره در امان نگه می دارد.

این خانه بازسازی شده ساخت ایچلر هم تعداد پنجره های رو به خیابان را به حداقل رسانده اما دیواری محکم از درب های گاراژ جایگزین کرده. با اینکه دیوار تقریبا خالی برای همه ظاهری جذاب از بیرون خانه نیست اما ایچلر می دانست که این ایده چقدر در خانه های آمریکایی رایت کاربردی بوده و توانست آن را به روش خود در طراحی پلان به کار ببرد.

ایچلر از استفاده رایت از مصالح و مواد طبیعی الهام گرفت. خانه ای که در زیر می بینید ساخت ایچلر است و توسط شرکت مهندسی Klopf بازسازی شده. پهلوی چوب طبیعی عمودی آن مکملی زیبا برای خطوط تمیز معماری داخلی است که شامل تیغه های چوبی رنگ شده و تخته های سقف می شود. یکی دیگر از نوآوری هایی که ایچلر از رایت یاد گرفت، قرار دادن مستقیم تخته های بتنی روی زمین با گرمای ساطع کفپوش است. کفپوش کاشی در راهروی اصلی به کار رفته چون برای حرارت تشعشعی ایده آل است. با اینکه هوای کالیفرنیا همیشه متعادل است اما داشتن کفپوش گرم زیر پا برای متعادل سازی هوای سردی که در زمستان از دیوارهای شیشه ای عبور می کند لازم بوده.

گاراژ بدون سقف در همه طراحی خانه های آمریکایی رایت استفاده می شده چون جایگزینی مقرون به صرفه و دلباز برای گاراژ است. در طراحی داخلی ساختمان های ایچلر معمولا ۱ گاراژ بدون سقف و ۱ گاراژ با ظرفیت ۱ ماشین ساخته می شد. باعث می شد خانه هایش ظاهری مدرن پیدا کنند، مثل تصویری که در زیر می بینید، چیزی که ۱ گاراژ استاندارد سربسته کم دارد.

پایه کار ایچلر تعاملی بود، او و گروه کاری اش اساس پیشرفت کارشان را بر نظرات و نتایج پروژه های قبلی بنا می کردند. رایت ۶۶ خانه آمریکایی ساخت، اما ایچلر توانست ۱۱ هزار خانه در کالیفرنیا بسازد. باعث شد ایرادات کارش را برطرف کند و ارزش های بزرگی در طراحی خانه را با قیمت معقول بنا کند. با اینکه رایت دوست داشت اسکلت خانه هایش بدرخشند اما همیشه با دقت با آن ها رفتار می کرد. تیغه و اسکلت بندی خانه های او معمولا در سقف یا حفره دیوارها مخفی شده. ایچلر از روشی مستقیم تر استفاده کرد. او با معمارانی مدرن کار می کرد و طراحی خانه هایش را طوری پیش می برد که روی شبکه ای ساختاری از تیغه بنا شود، و به اندازه ساختمان ۱ آغل نمایانگر باشد. این روش باعث شد بین ستون های اسکلت بندی شیشه های پهنی قرار بگیرد و برخلاف خانه های رمانتیک رایت، ظاهری مدرن تر پیدا کنند.

شیروانی های جداره دار. رایت به ندرت از سقف جداره دار استفاده می کرد اما ایچلر معمولا خانه هایی با شیروانی مرکزی با ۲ ضلع صاف همانطور که در تصویر زیر می بینید می ساخت. این کار همزمان مکانی خصوصی به دور از چشم همسایه ها و چشم اندازی به نوک درختان و تپه های طلایی رنگ کالیفرنیا در اطراف ایجاد می کرد.

حیاط مرکزی. حریم خصوصی در پروژه های ایچلر مساله مهمی بود و شیشه های وسیع اطراف خانه هایش فقط به این مشکل اضافه می کرد. خانه های آمریکایی رایت معمولا در زمینی محاصره شده با درخت و جنگل ساخته می شد اما ایچلر خانه را تا لب محدوده ملک پیش می برد. او این مشکل را با اضافه کردن حیاط مرکزی سر باز در خانه حل کرد. درب ورودی خانه از خیابان تا حیاط پیش می آمد، سپس شیشه های وسیعی خانه را به حیاط وصل می کرد.

خانه سازی مدرن

آشپزخانه. آشپزخانه های کوچک خانه رایت مورد پسند مشتری قرار نمی گرفت. ولی در طراحی داخلی منزل پروژه های ایچلر، آشپزخانه با اتاق های چندمنظوره ترکیب می شد، مثلا کانتر گردان آشپزخانه می توانست نقش محل غذاخوری را هم ایفا کند. کودکان می توانند زیر نظر والدین خود بازی کنند و غذایی غیررسمی میل کنند. این آشپزخانه که در تصویر آمده با اینکه بازسازی شده اما همچنان حس ایچلری دارد.

خانه سازی با الهام گرفتن از ایده های هوشمندانه رایت، باعث شد ایچلر با نبوغ خود به موفقیتی بزرگ در ساختمان سازی برسد. ایچلر توسعه دهنده بود و طراحی خانه هایش متقاضیان زیادی داشت. او از کاربردی ترین ایده های رایت استفاده کرد و در جایی که نیاز بود دست به نوآوری زد تا با خانواده های مدرن در حال پیشرفت هم سازگار باشد. با اینکه رایت هر خانه را سفارشی و برای مشتری مخصوصش طراحی می کرد و در ساخت سبک های آمریکایی به موفقیت بزرگی رسید اما خانه های او ویژه بودند و زندگی در آن ها چندان راحت نبود. پروژه های ایچلر هم الهام بخش بسیاری از معماران بود. همانطور که در طراحی خانه قرون وسطی مدرن زیر می بینید، از شیروانی جداره دار مخصوص ایچلر و اسکلت بندی تیغه ای استفاده شده.

 

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “خانه سازی به سبک مدرن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *