انتخاب مصالح بام خانه ویلایی

ویلا

“نکاتی که قبل از انتخاب مصالح بام خانه خود باید بدانید”

پشت بامی که از جنس مناسب ساخته شده باشد قابلیتی بیش از فقط خشک نگه داشتن و محافظت از خانه شما دارد. مثل خامه روی کیک می ماند، می تواند سبک خانه شما را تکمیل یا حتی تعیین کند. در این مطلب گزینه های موجود برای جنس بام را خلاصه می کنیم، یک بررسی کوتاه از موضوعی ارائه می دهیم که شاید به اندازه دیگر ابعاد طراحی خانه مورد توجه قرار نگیرد، اما به نظر من باید بگیرد.
چه چیزهایی را در نظر بگیرید : رک بگویم، خانه بدون سقف فقط ۴ دیوار است. تصویر زیر خانه ای را نشان می دهد که درحال نصب سقف جدید روی آن هستند و سقف جدید بارگذاری شده، به این معنی که مصالح قبل از بازرسی نهایی اسکلت روی سقف نصب می شوند. اگر در حال ساخت خانه جدید هستید، جنس مصالح بام آن تدر طراحی پلان مشخص می شود، مهندس معمار با مشاوره شما آن را انتخاب می کند. در این مرحله رنگ شاید تعیین بشود شاید هم نشود. جنس مصالح بسیار مهم است و باید ابتدای کار مشخص شود چون مصالح وزن های مختلفی دارند، و وزن پشت بام باید قبل از تکمیل محاسبات نقشه کشی ساختمان توسط معمار مورد توجه قرار بگیرد. در بازسازی خانه یا تعویض سقف، اگر وزن مصالح سقف جدید بیشتر از قبلی باشد با هزینه زیادی روبرو می شوید.

بام

جنس های مختلف موجود پشت بام همگی مزایا و معایب خود را دارند، اما همگی یک نقطه مشترک هم دارند : با طراحی مناسب و نصب صحیح در شرایط مناسب، تمامی مصالح ذکر شده در این مطلب ارزش استفاده را دارند و می توانند وظیفه خود، یعنی محافظت از خانه شما را به خوبی انجام بدهند. هزینه فاکتور بسیار مهمی است و در بین گزینه های موجود تنوع زیادی دارد. قیمت تقریبی هر مصالح در المان های جداگانه هر سری مشخص شده.
سبک طراحی : از آنجا که همه مصالح پشت بام کم و بیش از پس وظیفه خود به خوبی برمی آیند (برخی نسبت به آب و هوای متفاوت مزایای ویژه ای دارند)، سبک و مدل این گزینه های مختلف مساله ای کلیدی است که شما و معمارتان باید به آن توجه کنید. برای بعضی از سبک های خانه، جنس پشت بام خاصی وجود دارد. به طور مثال یک خانه توسان اصیل نیاز به کاشی گلی اصیل برای پشت بام دارد. البته سقف بتنی هم با قیمتی بیشتر ظاهری مشابه ایجاد می کند. در تصویر زیر نصب کاشی گلی اصیلی را می بینید. با اینکه ظاهر کاشی های خاک رس سفید و بتنی شبیه هم است، اما چشم حرفه ای قادر است آن ها را از هم تمیز بدهد. چون سفال گلی اصالتی واقعی و ظاهری قدیمی دارد که به راحتی قابل شبیه سازی نیست.

mediterranean-landscape-arianparax

تعداد گزینه های موجود بسیار زیاد است، و بعد از بررسی همه احتمالات انتخاب یک گزینه کار سختی است. اما با مطالعه این گزینه ها و درک نحوه اولویت بندی مشخصات آن ها می توانید انتخابی مطمئن و قابل اعتماد انجام بدهید. بام خانه ای که در زیر می بینید از کاشی بتنی با شکل حرف S ساخته شده که شبیه خاک رس است ولی قیمت کمتری دارد. کاشی های بام انواع صاف و گرد مختلفی دارند.

بام ویلا

پشت بام آسفالت یا کامپوزیت. بام آسفالت معمول ترین نوع بام در آمریکا است. تقریبا گران قیمت است و به راحتی نصب می شود، تولیدکنندگان زیادی دارد و رنگ و مدل های متنوع. نمونه سقفی که در زیر می بینید یک مدل قدیمی به روز شده است که با خانه سبک روستایی فرانسوی هماهنگی دلپذیری دارد.

ویلا

بام بتنی. این سفال مشخصاتی شبیه اما نه دقیقا مشابه سفال های گلی دارند. مقاوم و شبیه خاک رس و تخته سنگ است اما با قیمتی بسیار کمتر. نمونه ای که در تصویر زیر می بینید از نوع مسطح آن است.

traditional-exterior-arianparax

سفال های گلی. خاک رس ماده ای قدیمی و اصیل برای ساخت پشت بام است که حسی کهنه منتقل می کند. حساس و گران قیمت است اما برای خانه هایی با سبک اصیل، انتخابی ایده آل و رمانتیک است.

mediterranean-exterior-arianparax

پشت بام سنگی. تخته سنگ هایی که برای بام استفاده می شوند اصیل، مقاوم و طبیعی هستند که با سبک های متعددی از خانه هماهنگی دارند. با وجود گران بودن، خانه را طبیعی نشان داده و عمری طولانی دارند.

تخته ها و قطعات چوبی. این گزینه محبوبیت قدیم خود را ندارد و نسبت به دیگر مصالح، خطر آتش سوزی بیشتری دارد. با این حال هنوز بعضی ها ظاهر کهنه آن را دوست دارند، همچنین کار با آن هم راحت است. خاصیت عایق بندی هم برای خانه دارد.

سقف فلزی. بامی که در تصویر زیر می بینید یک مدل آستر دار و صاحب سبک به نام سقف فلزی با درز عمودی است. مانند دیگر نمونه ها، تولیدکنندگان و رنگ های مختلفی دارد. این سقف ها با معماری مدرن هماهنگی دارد و می تواند خانه های قدیمی را هم کمی به روز کند. قیمت بالایی دارد اما بادوام است.

traditional-exterior1-arianparax

مصالح جایگزین برای بام. اگر خانه ای دارید که می تواند منحصر به فرد باشد و حرفی برای گفتن داشته باشد، گزینه های جایگزین دیگری برای ساخت پشت بام وجود دارد. بسیاری از آن ها برای آشتی با طبیعت هستند مثل پشت بام زنده و گیاهی که در زیر می بینید.

beach-style-landscape-arianparax

خورشیدی. این گزینه را فراموش نکنید. قیمت پنل های خورشیدی کمتر شده و هزینه آن ها در صرفه جویی جبران می شود. اگر قصد نصب این پنل ها را دارید، به نحوه هماهنگی آن ها با جنس و رنگ پشت بام خود فکر کنید. در تصویر زیر پنل های باریک خورشیدی بدون ایجاد چشم اندازی ناخوشایند، روی بام فلزی با درزهای عمودی نصب شده اند.

rustic-exterior1-arianparax

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “انتخاب مصالح بام خانه ویلایی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *