اصطلاحات رنگ ها در دکوراسیون (قسمت دوم)

در قسمت قبل درخصوص اصطلاحات متداول رنگ ها در دکوراسیون توضیحاتی را بیان کردیم. هر ترکیب رنگی، یک اصطلاح خاص دارد. به بیان باقی اصطلاحات می پردازیم:
رنگ های گرم: رنگ های گرم، قرمز، زرد و نارنجی را شامل می شوند، اما بیشترین رنگ، حاوی قرمز است. هر رنگی که طیف قرمز در آن بیش از رنگ های دیگر باشد جزو رنگ های گرم محسوب می شود. رنگ های گرم، رنگ های تحریک کننده و هیجان برانگیزی هستند و رخوت و کسلی را از بین می برند.
رنگ های هم پرده: رنگ های هم پرده رنگ هایی هستند که لزوما از یک خانواده نیستند اما مقدار رنگی که از آنها به کار رفته است به یک میزان مساوی است. مانند زرد پررنگ یا آبی پررنگ یا قهوه ای پررنگ و هیچ یک از این رنگ ها از لحاظ گرما بر دیگری غلبه ندارد. از این رنگ ها برای تنوع و رفع خستگی و یکنواختی استفاده می کنند.
رنگ های مکمل: این رنگ ها در چرخه رنگی، مقابل یکدیگر واقع می شوند؛ اما هنگامی که کنار هم قرار می گیرند، تصویری جذاب و چشمگیر و نمایی متعادل در دکوراسیون و طراحی خلق می کنند این رنگ ها به هیچ عنوان هم خانواده نیستند و تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند، برای مثال، رنگ زرد پررنگ در کنار آبی، نمونه شاخصی از این ویژگی و از این تعبیر هستند. از این نوع تلفیق رنگی می توان در قسمت ها یا مکان هایی که شخص نیاز به انرژی و روحیه دارد استفاده کرد. برای افراد با روحیه افسرده نیز، طیف رنگی مناسبی است.
رنگ های هم خانواده: مجموعه ای از رنگ ها را دربرمی گیرد که با یکدیگر همخوانی و همنشینی دارند. برای مثال، خانواده آبی ها که از آبی سبزها شروع می شود و به آبی بنفش ها ختم می شود یا خانواده قهوه ای ها که از رنگ قهوه ای و قهوه ای خاکستری تا قهوهای با تن نارنجی و قرمز را دربرمی گیرد. از این شیوه برای رفع خستگی افراد در مکان های کم رفت و آمد می توان استفاده کرد.

سبک ترکیبی

سبک ترکیبی (3)

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “اصطلاحات رنگ ها در دکوراسیون (قسمت دوم)”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *