اصطلاحات رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ‌ها در دکوراسیون و ترکیب آنها دارای اصطلاحات متفاوتی است که شرح مختصری از آن را برایتان بیان می کنیم:
رنگ‌های سرد: رنگ‌های سرد‌ مانند سبز و آبی، رنگ‌هایی است که استرس و هیجان را کاهش می‌دهند. هر ترکیب رنگی دیگری نیز که حاوی مقدار زیادی تن آبی یا سبز باشد، رنگ سرد محسوب می‌شود‌ مانند خاکستری‌ای که با مقدار زیادی آبی ترکیب شده باشد که حس سرما را در شما انتقال می‌دهد و برعکس .  این رنگ برای مکان‌های پراسترس‌، مانند لابی اورژانس، اتاق‌های ویژه و زایشگاه بسیار مناسب است.
رنگ‌های زمینه: این رنگ، رنگی است که بزرگ ترین و بیشترین طرح از یک محیط را فرا می‌گیرد، مانند رنگ دیوارها. رنگ زمینه به‌عنوان‌ پذیرنده دیگر رنگ‌ها محسوب می‌شود. در محیط‌های مختلف باید به رنگ زمینه بسیار دقت کرد.
رنگ غالب: اصطلاح رنگ غالب در دکوراسیون داخلی ، همیشه بیشترین مقیاس رنگ محسوب نمی‌شود. هر رنگی که زودتر ذهن را به خود جلب کند و ‌ماندگارتر باشد، رنگ غالب نام می‌گیرد، مانند نوشته قرمز اتاق عمل پشت یک در سبز بزرگ.
رنگ متضاد: این رنگ‌ها در کنار هم جذابیتی خاص ایجاد می‌کنند ٰچنانکه اثرشان تا مدتی در ذهن باقی می‌ماند، مانند تابلوهای زمینه سفید با نوشته قرمز.
رنگ آکسان: رنگ‌های تند و جلب توجه‌کننده‌ای که برای زنده کردن و پرهیجان نمودن، به یک مجموعه رنگی اضافه می‌شود و برای جلب توجه بیشتر به کار میرود. مانند رنگ قرمز که در یک زمینه سفید به‌عنوان حاشیه قرار می‌گیرد و نظر را جلب می‌کند در قسمت بعدی به انواع دیگر اصطلاحات خواهیم پرداخت.

دکوراسیون ترکیبی

دکوراسیون ترکیبی.jpg6

رنگ های گرم: رنگ های گرم، قرمز، زرد و نارنجی را شامل می شوند، اما بیشترین رنگ، حاوی قرمز است. هر رنگی که طیف قرمز در آن بیش از رنگ های دیگر باشد جزو رنگ های گرم محسوب می شود. رنگ های گرم، رنگ های تحریک کننده و هیجان برانگیزی هستند و رخوت و کسلی را از بین می برند.
رنگ های هم پرده: رنگ های هم پرده رنگ هایی هستند که لزوما از یک خانواده نیستند اما مقدار رنگی که از آنها به کار رفته است به یک میزان مساوی است. مانند زرد پررنگ یا آبی پررنگ یا قهوه ای پررنگ و هیچ یک از این رنگ ها از لحاظ گرما بر دیگری غلبه ندارد. از این رنگ ها برای تنوع و رفع خستگی و یکنواختی استفاده می کنند.
رنگ های مکمل: این رنگ ها در چرخه رنگی، مقابل یکدیگر واقع می شوند؛ اما هنگامی که کنار هم قرار می گیرند، تصویری جذاب و چشمگیر و نمایی متعادل در دکوراسیون و طراحی خلق می کنند این رنگ ها به هیچ عنوان هم خانواده نیستند و تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند، برای مثال، رنگ زرد پررنگ در کنار آبی، نمونه شاخصی از این ویژگی و از این تعبیر هستند. از این نوع تلفیق رنگی می توان در قسمت ها یا مکان هایی که شخص نیاز به انرژی و روحیه دارد استفاده کرد. برای افراد با روحیه افسرده نیز، طیف رنگی مناسبی است.
رنگ های هم خانواده: مجموعه ای از رنگ ها را دربرمی گیرد که با یکدیگر همخوانی و همنشینی دارند. برای مثال، خانواده آبی ها که از آبی سبزها شروع می شود و به آبی بنفش ها ختم می شود یا خانواده قهوه ای ها که از رنگ قهوه ای و قهوه ای خاکستری تا قهوهای با تن نارنجی و قرمز را دربرمی گیرد. از این شیوه برای رفع خستگی افراد در مکان های کم رفت و آمد می توان استفاده کرد.

سبک ترکیبی

سبک ترکیبی (3)

برچسب ها

مطالب مشابه...

0 افکار در “اصطلاحات رنگ ها در دکوراسیون داخلی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *